Pohádky o mašinkách potěší nejmenší diváky

Pohádky o mašinkách potěší nejmenší diváky
30. ledna 2020, Lucie Mičková

V pátek 24. ledna 2020 měla v Divadle loutek Ostrava premiéru nová inscenace Pohádky o mašinkách, která je určena nejmenším dětem od 3 let. Vznik inscenace finančně podpořil Moravskoslezský kraj.

Předlohou k inscenaci Pohádky o mašinkách byla stejnojmenná kniha Pavla Naumana, podle které byl natočen i známý večerníček. „Nejvyšší pan železničář touží mít největší lokomotivu na světě a černokněžník Zababa mu přání splní. Pýcha však předchází pád… Lokomotiva je tak veliká, že nemůže jezdit do zatáček, a tak je rozřezána a přemontována na několik menších mašinek. Protože se zrovna „narodily“, chovají se trochu jako malé děti. Zkoumají svět a zkoušejí, co všecko si mohou dovolit. Podobně jako v bajkách jsou zde na mašinkách předváděny některé nešvary, které jsou vlastní lidem.“ popisuje děj dramaturgyně Daniela Jirmanová.

Jevištní adaptace a režie se ujal slovenský režisér Šimon Spišák, který v Divadle loutek Ostrava režíruje poprvé. Na Slovensku dříve působil jako umělecký šéf Starého divadla v Nitře, později spoluzaložil nitranské Nové divadlo. Pravidelně režíruje v Žilině, Bratislavě, Bánské Bystrici, v Čechách naposledy v Divadle na cucky. Šimon Spišák je známý svým ne úplně konvenčním způsobem, kterým jeho inscenace vznikají. Ze začátku s herci pracuje bez pevného scénáře, ten se rodí až na základě improvizací a vychází z kolektivní práce všech zúčastněných. Scénu, kostýmy a loutky navrhl Karel Czech, který se Spišákem spolupracuje už od dob jejich studií na DAMU. Hudbu vytvořil Jindřich Čížek, dramaturgyní je Daniela Jirmanová. Hrají Karolína Hýsková, Lenka Pavlíčková, Richard Liberda, Marian Mazur a Petr Sedláček.


Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.