Komukoli prospěti můžeš... - Anna Moravcová (JAK-K1)

9. prosince 2020, Anna Moravcová

„Komukoli prospěti můžeš, prospívej rád, možno-li celému světu.“

V dnešní době bychom si měli pomáhat. Různým osobám a různými způsoby. Podle mě by mělo platit pořadí  - rodina, přátelé, cizí lidé. Ti, kteří potřebují pomoc nejvíce, třeba starší lidé, potom lidé, kteří žijí sami, také nemocní lidé a ti další.

Já nejčastěji pomáhám mamince a tatínkovi. Mám postiženého brášku Šimonka. On potřebuje neustálý dohled. Nic kolem sebe nedokáže udělat, na druhou stranu zvládá dělat věci, které by dělat neměl. Rodiče říkají, že by se nám všem doma hodily oči i na zádech. Šimonka dokážu nakrmit, vysvlíknout, ale nejčastěji si s ním hraju v době, kdy třeba maminka vaří, aby od práce nemusela neustále odbíhat. Ráda mu čtu a zpívám, to se mu líbí. Taky s ním v kočárku chodíme se sestrou na dlouhé procházky, které má rád. Kromě pomoci doma s bráškou pomůžu občas s úklidem a krmením zvířat.

A pomáhá také celá naše rodina. Přispíváme penězi na nadaci „Život dětem“. Pořádají sbírky peněz a ty potom proměňují v potřebné věci pro nemocné a postižené děti. Taky se zapojujeme do některých charitativních projektů. Minulý týden to byla třeba potravinová sbírka. Byli jsme nakoupit v Globusu, kde stály za pokladnami u stolů paní a vybíraly trvanlivé potraviny pro lidi, kteří nemají moc peněz. Rodiče věnovali: rýži, těstoviny, nějaké konzervy a kosmetiku. Také vozíme oblečení a věci po dětech do Klokánka nebo do sběrných kontejnerů pro ty, kteří to potřebují.

Každý rok před Vánocemi ještě bývá akce ve školách. Do velké krabice se nosí dárečky pro děti, které by možná žádné vánoční dárky nedostaly. Taky si kupujeme žluté kytičky od nadace, která podporuje lidi s rakovinou a bílou pastelku od nadace Bílá pastelka, která pomáhá slepým lidem.

Maminka šije roušky pro děti s leukémií, které jsou v nemocnicích, ale i doma musí nosit roušku, aby nedostaly další nemoc. Dá se pomáhat určitě i více, například těm, kteří onemocněli a nikam nemohou, tak jim člověk třeba může jít nakoupit. Jen člověk musí chtít.

A já chci, protože tak je to správné.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.