Dětství mé babičky - Natálie Kopecká (GP-K4)

4. prosince 2021, Natálie Kopecká

Období našeho života dětství je nejkrásnější a nejbezstarostnější ze všech. Pro mou babičku to úplně ale nebyla pravda.

Každý máme v domácnosti nějaké povinnosti. V naší době si stěžujeme už jenom na to, že nám rodiče řeknou, ať vyneseme smetí. Rodiče mé babičky Byli zemědělci, žili na takovém menším statku, měli spoustu domácích zvířat. A to bezpochyby představuje velké množství prací, které se každodenně musely vykonávat. Aby na to nebyli sami, už od babiččiných pěti let ji do těchto prací taktéž zapojovali. Babička vstávala dost brzy a díky tomu vše hravě stíhala a zvládala. Stálo ji to samozřejmě plno úsilí. Líbilo se mi, jak mi Babička vyprávěla to, že si z jednoho prázdného chlévu udělala svůj vlastní pokojíček na hraní, nanosila si zde své bůhvíjaké panenky, nevinné domečky a dokonce i stoleček s židlí. Oceňuji hlavně, že ze špinavého, starého chlévů vytvořila tak okouzlující místo.

Další důležitá událost v životě babičky se odehrála v jejich čtyřech letech. Narodil se jí bratr, což znamenalo to, že se moje babička stala jeho starší sestrou a začala se o něj starat. Babičku to překvapivě náramně bavilo, jelikož jsi během toho představovala, že je z ní náhradní maminka, proto svému bratrovi věnovala většinu svého volného času.

Nevýhoda spočívá v tom, že jí tyto starosti omezovaly najít si čas na učení. Babička se učila po nocích, protože to byl jediný čas, který jí na to zbýval. I tak dostávala ve škole samé dobré známky, za což jí velmi obdivuji.

Z toho důvodu, že se blíží Vánoce, Rozhodla jsem se část tohoto vyprávění věnovat právě tomu, jak vypadaly Vánoce mé babičky.  Na Vánoce všechny děti rády zdobí vánoční stromeček, dáváme na něj všelijaké baňky a podobně. Stromeček, který zdobila má babička, neměl žádné baňky. Tehdá se na něj věšely slaměné ozdůbky či přívěsky z ovoce. Ani na špici se neleskla zlatá hvězda, pouhý ručně dělaný andělíček. Počet dárků od Ježíška se také lišil. Babička dostávala 2 až 3 dárky, které v ní i přes to vyvolaly obrovskou radost. Říkala mi, že jejím nejoblíbenějším dárkem, který jako dítě od Ježíška obdržela, byl plyšový jednooký medvídek.

Ve věku dospívání se dětem honí hlavou různé představy, fantazie a sny o tom, to by chtěly v budoucnu dělat, nebo čím by chtěly být. Málokdy se jim však povede své sny realizovat. Snem babičky bylo stát se učitelkou matematiky na základní škole. Prý už od první třídy věděla, že ji matematika baví a chce se jí i po škole věnovat. Bohužel se tento její dětský sen rozpadl potom, co ji nepřijali na vysokou školu. I přesto si našla zaměstnání, kde může své matematické znalosti uplatnit, a to účetnictví.

Má babička je mou převelikou inspirací, protože toho hodně dokázala, Nedovedu si představit, jak já bych zvládala všechny ty práce a povinnosti, které ona měla, a také vidím, jaké odlišné dětství prožila.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.