O babičce a dědovi - Adam Chvěja (GP-K3)

5. prosince 2021, Adam Chvěja

Děda prožila dětství na vesnici poblíž Kroměříže, jeho rodiče měli zemědělské hospodářství, a tak jim musel pomáhat. V létě při sklizni obilí a na podzim se sběrem brambor. Ve volném čase hrál s dětmi různé míčové hry. Stal se členem pionýrské organizace, protože za vlády komunistů to bylo samozřejmostí. Jeho velkým zážitkem byla účast na spartakiádě v Praze.

V roce 1962 se přestěhoval do Opavy a po ukončení základní školy nastoupil na průmyslovou školu stavební, kterou zakončil maturitou. Po maturitě začal pracovat ve stavebním podniku Bytostav. Již od mládí měl vztah ke stavění a rozhodl se, že si postaví dům. Koupil pozemek a začal s přípravou na stavbu. Bylo to náročné, protože v té době byl nedostatek materiálu a mají výběr zboží. Na některý materiál se dlouho čekalo, než dorazí, a proto se stavba prodlužovala. Děda využil svých zkušeností a dovedností a po dvou letech se mu podařilo dům dokončit svépomocí.

Babička prožila pěkné dětství. Chodila do turistického kroužku a na různé kulturní akce. Hodně se věnovala lehké atletice. Školou byla vybrána, aby ji reprezentovala v atletických soutěžích. Dosáhla velmi dobrého úspěchu, v běhu na 300 m skončila na druhém místě a získala medaili. Škola ji odměnila diplomem a věcným darem. Doma pomáhala s domácími pracemi. Za vlády komunistů bylo hodně věcí nedostatkových. Například na banány nebo pomeranče se musela stát fronta.

Dnes babička s dědou bydlí v Ostravě-Porubě. Seznámili se na oslavách narozenin společných přátel. Po ročním seznámení spolu uzavřeli sňatek. Před založením stavební firmy děda pracoval jako stavební mistr, stavbyvedoucí a na investičním oddělení. V roce 1990 založil stavební firmu, začal podnikat ve stavebnictví a současně začal studovat dálkově Vysokou školu stavební v Brně, kterou úspěšně dokončil v roce 1996. Stavěl rodinné domy, prováděl různé rekonstrukce domů a bytů dle přání zákazníků. Jeho firma měla 20 zaměstnanců, pro které musel zajišťovat práci na celý rok. Z počátku podnikání to bylo velmi těžké. Vzhledem ke zkušenostem ve stavebnictví, kterému se věnoval celý život a které bylo také jeho koníčkem, si vždy dokázal poradit. Babička mu pomáhala, vedla veškerou administrativu. Připravoval rozpočty pro jednotlivé stavby a zajišťovala výplaty zaměstnancům. Firmě se velmi dařilo a zaměstnanci byli spokojení.

Babička s dědou taky hodně cestovali. Dovolenou trávili u moře v různých zemích. Nejkrásnějším zážitkem pro ně byla dovolená v Austrálii. Dnes jsou oba již v důchodu, ale stále jsou aktivní. Děda stále pracuje, i když méně než v minulosti. Babička se stará o zahradu a věnuje se domácím pracím. S mými prarodiči mám skvělý vztah a rád vždycky poslouchám její zážitky z dětství a mládí.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.