O babičce Andělce - Kristýna Kabaštová (GP-K2)

5. prosince 2021, Kristýna Kabaštová

Porovnáváme babičku v roce 1971 a mne v roce 2021, v tomhle období nám bylo 11 let.

Babička chodila do stejné školy jako já. Z venčí se budova moc nezměnila. V okolí školy došlo k výrazným změnám. Postavilo se parkoviště, postavila se sportovní hala. Zrušily se pracovní záhonky, zatravnila se plocha a nasázely se nové stromy. Na záhonech se pěstovala zelenina, která se následně používala v hodinách vaření. V té době nebyly počítače ani mobilní telefony, tudíž se všechny známky zapisovaly do papírových žákovských knížek jako na dnešním prvním stupni.

V době, kdy byla babička v mém věku, si lidé převážně pěstovali ovoce a zeleninu na svých pozemcích, které následně spotřebovávali celou zimu. V dnešní době lidé ovoce a zeleninu nakupuji v obchodech. Doma již pěstuje málo lidí, a když tak v malém množství.

Myslím si, že babička měla kdysi více povinností, než mi v současné době např.:  práce na poli, starost o domácí zvířata (slepice, husy, krávy, prase, krůty).

Volný čas trávila babička převážně venku s hromadou kamarádů a sousedů různých věkových kategorií. Nyní z důvodu COVID-19 je pohyb venku značně omezen.

Veliká odlišnost je v cestování, byl zákaz cestování mimo hranice státu. Necestovalo se tolik osobními auty, ale spíše se využívala MHD.

Nynější doba je ke sportu a kroužkům příznivěji nakloněna než za dob babiččina mládí. Nyní je spousta možností např.: házená, výtvarný kroužek, taneční kroužek, hudební kroužek, volejbal, florbal...

Myslím si, že doby jsou hodně odlišné (chování, soudružnost, pomoc druhým, domácí práce...), nebylo by špatné některé věci zažít i nyní.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.