Hromnice (2.2.)

10. dubna 2017, Miriam Prokešová

Na Hromnice – pul žimnice.
Na Hromnice jasná noc – bude ještě mrazů moc
Na Hromnice zima s létem potkala se.

Hromnice jsou známy také již od středověku, během nich se hrály hry, kterým se říkalo „žalostné“ (chandeleur). K hlavním zvyklostem tohoto svátku patřilo zapalování svíček, kterým se říkalo hromničky. Konalo se také procesí, ve kterém kráčeli významné osobnosti se svícemi vyrobenými nejlepšími řemeslníky.

K Hromnicím se váže mnoho lidových pranostik, předpokládá se, že má být v hospodářství ještě polovina krmných dávek a polovina živin pro rodinu, aby se zima spokojeně přečkala. Tomu odpovídá pranostika: „Na Hromnice – půl krajíce, půl píce“ nebo jiná pranostika, týkající se počasí: „Svítí-li slunce na Hromnice, je toho roku mnoho trávy v ozimu“ (je hezké počasí a plevel má čas vyrůst a ohrožovat tak úrodu). Očekává se jaro, ale to je ještě někde vysoko nad mraky, zima ještě může udeřit a než se příroda prosvětlí teplem a sluníčkem, nějakou chvíli si ještě počká. (Hořící svíce je symbolem života). 

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.