Vychází katalog nejlepších knih pro děti a mladé čtenáře

Vychází katalog nejlepších knih pro děti a mladé čtenáře
22. října 2017, Sára Foitová

Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY již popáté vydávají přehled toho nejlepšího, co v posledních měsících vzniklo na poli české knihy pro děti a mládež. Katalog NEJLEPŠÍ KNIHY DĚTEM 2016/17 provede rodiče i profesionály z oboru celkem 52 vybranými českými knižními tituly, jež vyšly v období od září 2016 do září 2017 a jsou tedy momentálně k dispozici v knihkupectvích. Katalog dovede doporučit kvalitní četbu pro rodinné čtení těm nejmenším i poutavá knižní dobrodružství pro starší děti. U každého titulu je rovněž vyznačen doporučený věk čtenářů.

Katalog je určen nejen rodičům a knihkupcům, ale i školám, knihovnám a širší veřejnosti. Autory výběru jsou literární kritička Jana Čeňková, přednášející na FSV UK, literární kritik, editor a překladatel pohádek Petr Matoušek a Milena Šubrtová, která problematiku literatury pro děti a mládež vyučuje na Masarykově univerzitě. Katalog se distribuuje do knihkupectví a díky spolupráci se Svazem knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) nově i do knihoven po celé České republice.

Do letošního katalogu Nejlepší knihy dětem spoluautoři zahrnuli mimo jiné kritikou i čtenáři oceňované tituly – najdeme mez nimi například laureáty výročních cen v oblasti literatury pro děti a mládež Zlatá stuha a Magnesia Litera. Jmenujme např. knihu pro děti od 6 let Překlep a Škraloup, kterou napsali Tomáš Končinský a Barbora Klárová a vydalo nakladatelství Albatros, anebo publikaci nakladatelství Běžíliška Hravouka, oceněnou za text i ilustrace. Autoři se v soupisu vždy snažili vybírat díla v mnoha ohledech nadprůměrná, výrazově i jazykově sebevědomá. Je zřejmé, že přístup ke kvalitní domácí literatuře pro děti a mládež je – možná více než kdy dřív – zásadní pro formování čtenářských schopností a budoucích individualit. Nový katalog Nejlepší knihy dětem uživatelům tuto navigaci usnadní.

Další informace najdete na stránkách projektu www.nejlepsiknihydetem.cz.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.