Měli se líp než my - Marek Nucifora (GP-K3)

5. prosince 2021, Marek Nucifora

Prý se máme s bráchou moc dobře, říkají mi často babička s dědou. Máme hračky, tablety, hry, mobily a počítače, což prý za jejich mládí nebylo. Taky prý nemohli jezdit k moři, chodit do supermarketu ani si kupovat colu, hamburgery nebo hranolky.

Když se jich zeptám, jak se mohli bez těchto věcí obejít a jak to mohli vůbec přežít, říkají mi, že jako děti měli všechno mnohem lepší a veselejší než my. Měli totiž úplně jinou zábavu. Když je poslouchám, říkám si, že asi mají pravdu. Děda mi vyprávěl, že na silnicích nejezdila skoro žádná auta, a proto mohli v zimě bruslit přímo na ulicích v centru města, kde tehdy bydlel. A nad nimi jezdila taková lanovka, vlastně na lanech zavěšené vagónky s uhlím. Bruslit prý mohli celou zimu, protože pořád mrzlo. To mi potvrdila i babička. Říkala, že pokaždé v listopadu napadl sníh, který vydržel až do jara.  Proto mohla chodit s kamarádkami sáňkovat na každý kopec, který děti v Porubě našly. Ani jim nevadilo, že kromě sněhu padal i smog a popílek a že sníh byl někdy úplně černý.

Tu zimu jim závidím. Mam zimu rád. Rád se válím ve sněhu a stavím sněhuláky, to se mi ale ve městě už několik roků nepodařilo. Za lyžováním musím jezdit někam daleko na sjezdovku a sníh je skoro vždycky jenom umělý. Prý byla dříve taková zima, že dětem mrzly nosy i nohy. Moc jim nevěřím, že ve škole dostávali poukázky na jablka a pomeranče a pak museli v tom mrazu stát dlouhé fronty před obchodem s ovocem a zeleninou, kde nikdy neměli banány ani mandarinky.

V létě to asi měli ještě lepší. O prázdninách jezdili na vesnici, kde pomáhali sklidit úrodu nebo krmit domácí zvířata. Muselo to pro ně byt dobrodružství. Taky by mně bavilo sekat srpem trávu nebo kopřivy a krmit králíky, slepice a husy. Když bylo horko, chodili se koupat do řeky nebo do rybníka.

Moc jim nevěřím, že se skoro nikdy nedívali na televizi. Byl v ní prý jednom jeden program a ten ani nebyl barevný. Raději proto hráli šachy nebo Člověče nezlob se. Závidím jim, že se nemuseli skoro vůbec učit, protože si hodně věci pamatovali ze školy. Rychle si udělali úkoly a mohli do večera lítat venku. Proto se mi teda zdá, že se měli opravdu líp než my.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.