Babiččino dětství - Valentýna Mandíková - (GP24-K3)

4. prosince 2024, Valentýna Mandíková

Mé povídání bude o babičce Josefě, která v sobotu oslaví osmdesát let.

Babiččina maminka byla žena v domácnosti, ale měla hodně povinností. Třeba pracovala na zahradě, starala se o domácnost, šila oblečení pro rodinu a taky opravovala oblečení pro známé.

Babička a její bratři byli moc rádi, že mají velice blízko školu. Škola byla starší budova, ale v té době byli rádi za všechno. Nacházela se tam například kamna se dřevem, kde školník chodil v zimě často přitápět. V létě si to ale na druhou stranu užívali. Měli tam velkou zahradu, kde si každou přestávku hráli.

V létě, každý čtvrtek za jednu korunu, promítali v kulturním domě kino. Chodili se tam dívat na kreslené pohádky. A taky se tam konaly maškarní plesy, bály, zábavy nebo divadelní představení. Chodili tam i cvičit s náčiním a trénovat na Spartakiádu. Na 1. máje ráno v osm hodin šli do kulturního domu, kde už bylo připraveno kakao a sladké rohlíky a dívali se na pohádky. Vymýšleli mnoho hudebních vystoupení. Na každém vystoupení bylo mnoho pohoštění a mohli si nabídnout, co chtěli. Každý rok jim sponzoři zajistili výlet spojený se zpíváním. Na příklad na Hukvaldech, na Radhošti a na mnoha dalších místech.

O prázdninách jezdívali za jejich babičkou, která měla hospodářství. Chovala krávy, prasata, husy, kačeny a slepice. Když se dobře vedlo, měli višně, třešně, meruňky i jablka. Děti měly velkou radost, protože mohly každé ráno přiběhnout na zahradu a utrhnout si ovoce ze stromu.

Na Vánoce dědeček koupil veliký živý vánoční strom, babička upekla karamel s ořechy, které zabalili do salonku, malého papírku, napekla cukroví. Pod stromeček dostali kolečkové brusle, které se přidělávaly na boty. Děti jezdily na bruslích všude, kde se dalo. Kolem rybníka, pole, parku.

Každý pátek jim babička pekla buď jablkový závin, nebo oříškový a podávalo se kakao, nebo bílá čokoláda. Všichni v rodině měli nějaké povinnosti. Babiččin bratr sekal trávu, dřevo a chodil přikládat do kotle do sklepa. Další bratr chodil každé ráno s pětilitrovou bandaskou pro mléko na farmu a do obchodu pro rohlíky. A babička myla a utírala nádobí, a když jejich babička potřebovala pomoct, tak jí pomáhali na zahradě okopávat záhony.

Na nich pěstovala brambory, mák, jahody, rajčata, hrášek a mrkev. Co se týče květin, pěstovala růže, které moc lidí okolo ní nemělo. Na podzim u ní kvetly jiřiny, astry a kopretiny.

Můj dědeček byl velmi chytrý, proto doučoval děti a rád opravoval jejich pravopis. Taky rád opravoval různé věci, a proto když vzal do ruky nějakou věc, tak ji hned spravil. Rád také kreslil a maloval v přírodě, proto na Vánoce dostával plátno a barvy.

Na podzim vyráběli draky, a potom je pouštěli v přírodě. Za zábavou chodili do zoologické zahrady, kterou měli poměrně blízko, kousek od domu měli i knihovnu, kde babička velmi ráda chodila i se svými bratry. Chodili si tam půjčovat hlavně dobrodružné knihy a cestopisy Zikmunda a Hanzelky. Každý podzim jim přiváželi před dům uhlí, a tak musela celá rodina pomáhat a házet ho sklepním okýnkem dolů do sklepa. Babička, když měla hodně ovoce, pomáhaly jí ho děti dávat do sklenic, aby z toho bylo na koláče. A vždy, když k ní přijedeme na návštěvu, tak nám udělá meruňkový nebo borůvkový koláč.

A já jsem moc ráda, že ji mám a že jsem se od ní mohla toto všechno dovědět.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.