Ochrana před čarodějnicemi v noci z 30. dubna na 1. května

Ochrana před čarodějnicemi v noci z 30. dubna na 1. května
30. dubna 2018, Miriam Prokešová

Úkolem každé správné hospodyně i hospodáře bylo připravit se na tuto noc tak, aby mohl být ochráněn nejen všechen jejich majetek, tedy dům, dobytek i hospodářství, ale také oni samotní. Dveře domu měly být označeny křížem, dům měl být vykropen svěcenou vodou. Ochrana mohla být i prozaická, tak např. před vrata domu i chlévu bylo dobré nasypat řezanku a položit narýpané drny, pod které se dávala vejce. Čarodějnice před svým vstupem do domu či chléva musela chuděra všechna stébla přepočítat, což jí mohlo trvat až do rána, kdy její moc pominula. Také se před vrata a na dvůr zapichovaly pruty a pichlavé trní, o které by se mohla čarodějnice poranit nebo se na ochranu před nimi také zapichovaly vidle a košťata. Z domu se nesměl odnést žádný předmět, protože by do něj mohla vstoupit temná magická moc. To nebylo vše. Aby byly čarodějnice skutečně zahnány, práskali muži na návsi bičem a stříleli z pušek. Mladíci při večerních a nočních ohních zapalovali košťata a vyhazovali je do výšky nejen proto, aby viděli čarodějnice v povětří, létající na svých košťatech, ale aby je také případně mohli srazit k zemi.

Co je však důležité - dnešní „pálení“ či upalování čarodějnic není až tak zcela přesné – čarodějnice totiž upálit nejde (zlo nelze zcela zlikvidovat), můžeme je pouze zastrašit, přelstít nebo nejčastěji odehnat.

Ochrana pomocí magické síly rostlin

Proti zlému působení čarodějnic se lidé mohli bránit také magickým působením některých rostlin. Mezi nejpoužívanější ochrannou rostlinu patřil šeřík (Syringa vulgaris). Věřilo se, že celý keř nebo jen jeho snítky odhání zlo. Květy šeříku je možné vyzdobit dům, ve kterém straší, a tak ho zbavit negativních sil. Původně byl šeřík před stavení a na zahrady vysazován právě proto, aby ochránil majetek před zlými silami.
Také cibule kuchyňská (Allium cepa) se používala jako zaručená ochrana proti zlým silám. Jak? Pokud do menší bílé cibule napícháte špendlíčky s černými hlavičkami a položíte ji na okno, zabráníte tak přístupu zla. Rozpůlená cibule ponechaná v domě pohlcuje špatnou energii, zlo a nemoci. Při nemoci potírejte poškozenou část těla rozkrojenou cibulí, vysaje nemoc z těla. Pozor, slupky z cibule neházejte na zem, odeženete tím od sebe úspěch. A co navíc, cibule položená pod polštář může přivolat prorocké sny. A nenechte se mýlit nelibou vůní při pojídání cibule. Její pojídání prý vyvolává vášeň.

Nejmagičtějším stromem v souvislosti s touto nocí však je bříza (Betula pendula), která je sama o sobě očistnou rostlinou. Březovými metlami se vyháněli zlí duchové z lidí i ze zvířat. Ochraňuje i před bleskem. A co více – také tradiční košťata čarodějnic se dělala z březového proutí. Z břízy se navíc vyráběly i kolébky – dítě tak bylo chráněno před všemi zlými silami.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.