Běžný týden babičky, když byla malá - Jan Mikolajek (GP-K3)

5. prosince 2021, Jan Mikolajek

Babička bydlela v Sudicích na statku. V té době měl každý statek postranní dům pro rodinu, která ten statek vlastnila. A tam babička bydlela.

Její taťka byl správce statku a mamka pracovala jako účetní statku. Babička měla dva bratry Františka a Zdeňka. Na statku chovali plno různých zvířat: husy, kačeny, slepice, krůty, ovce, prasata a koně. Jeden kůň byl tak vycvičený, že když šel děda na pivo, kůň před hospodou na něho čekal bez uvázání a pak, jak šel děda z hospody, tak ho kůň automaticky zavezl až domů.

Babička chodila do školy v Sudicích. Ve škole obědy tehdy nebyly, tak babička chodila na statek. Ve třídě jich bylo dvacet ze tří různých vesnic, ze Sudic, Rohova a Třebomi. Tehdy se učila šest hodin. Po škole šla babička domů pěšky.

Když babička přišla domů, tak zatopila, pak uvařila brambory pro zvířata a musela vzít ovce na pastvu. Večeři si chystali většinou sami s taťkou, protože maminka chodila z práce pozdě. Nejčastěji byly na večeři brambory a kyška.

Obchody tehdy moc nebyli. Proto měla každá rodina své pole, kterém ve většině pěstovali brambory a obilí a to bylo pro zvířata. O víkendu se nejprve uklidilo v domě, dělalo tak 10 lidí a pak se šlo péct buchty. A pak se šlo uklízet ven a zamést podlahu. V neděli ráno šli všichni do kostela a odpoledne byl sváteční oběd a pak se šlo do kina. Tehdy kino stálo 1 Kč, anebo sešlo na procházku. Jednou za rok byl i kolotoče a také tradiční svátky se hodně slavily. Babiččin příběh jsem si vybral, protože ji mám moc rád a často mi o svém dětství vypráví.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.