Jak můj táta kupoval WC štětku - Anna Dedková - (RH-K4)

4. prosince 2023, Anna Dedková

Dostavěli jsme dům a kromě zařízení do pokojů a kuchyně bylo nutno vybavit i místnost, kde i „císařpán chodí pěšky, „tudíž záchod. Kromě různého vybavení bylo nutno koupit i čistič mísy, tedy štětku. Konkrétně WC štětku s držáčkem, který je upevněn na šroubku s hmoždinkou ve zdi. Ještě přesněji v kachličce vedle mísy. Jako vše v dnešní době, ani tento nezbytný kus domácnosti nebyl zrovna levný. Tvrdili o ní, že je to luxusní výrobek z chromu, tudíž nerez.

Proces, jakým se upevňovala, byl poměrně složitý, ale podařilo se.  Táta vyvrtal dvě dírky, upevnil nádobku, vložil do ní příslušný nástroj. Spokojeně visela několik málo týdnů, plnila svůj účel, který asi nemusím barvitě popisovat a tvářila se, že vydrží v nezměněné podobě alespoň do záruky.  Po určitém čase začala měnit lehce barvu, což otec nelibě nesl. Myslel totiž, že je to z častého používání a drhnutí exkrementů. Jenže štětka začala vesele rezivět. Nejdříve se objevilo pár teček na tyčce, tak ji nechal, ve víře první hypotézy, pěkně vykoupat v savu. Po vytažení se na něj smálo dalších x skvrnek, které se pomalu a jistě vyrojily i na místech, kde byste to nečekali. Následovala další koupel a milá štětka začala budit dojem výrobku z dávné historie a dosti hluboké žumpy. „ Musí vydržet, než se sežene nová, co bude pasovat,“ rozhodl otec a začal shánět na netu štětky požadovaných rozměrů. „ Nebudu zas vrtat další díry a kupovat celou novou soupravu, „rozčiloval se.

Zjistil ovšem, že náhradní štětky s chromovanou tyčkou v požadovaném rozměru nejsou. Pokud jsou, tak větší.  Nejvíce ho dohřálo, když si přečetl online v nejmenovaném stavebním řetězci, že štětky nejsou skladem, pouze na objednávku.

Po delším hledání spojeném s nadávkami, za které by se nestyděl i profláklý dlaždič, našel otec svůj „vysněný kus“ požadovaných rozměrů pod názvem: Náhradní universální štětka. „Pecka!“ jásal. Nedalo mu to však, přečetl si k ní recenzi a zjistil, že všichni pisatelé mají stejný problém, že ona nerez štětka rezaví úplně stejně jako všechny před ní.

Pokud jste někdy viděli v paneláku letět vzduchem kolem oken štětku, byla to ta naše.

Otec se naštval a koupil - jak říkal - starou dobrou umělohmotnou nikdy neuhnívající a stále dobře vypadající obyčejnou WC štětku a všechny okolo dodnes zrazuje od nákupu drahých nerez náčiní, které jsou úplně na ……což má vlastně pravdu…DOSLOVA.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.