Kamarádství nezná hranic - Anna Plevová - (KNZ-K3)

5. prosince 2022, Anna Plevová

Proč je důležité mít kamaráda? Kdo je to kamarád a kolik by jich měl člověk mít? Může být kamarádství na celý život? Tohle jsou otázky, na které se často neptáme. Já se na tyto a další otázky pokusím v této úvaze odpovědět.

Jak se skamarádit? Skamarádit se je někdy obtížná záležitost, především pro introverty. Pro ně je obtížné člověka vůbec oslovit, natož mu nabídnout kamarádství. U dětí je to však mnohem jednodušší. Nemají ostych a rovnou se zeptají: „Nebudeme kamarádi?“

Kdo je opravdový kamarád? Je to člověk, se kterým se cítíte bezpečně a pohodově, nebojíte se před sebou jíst, smát se, vypadat hloupě anebo třeba dělat blbosti. Zároveň s ním rádi trávíte čas. Když potřebujete, tak vám pomůže a nikdy se na vás nevykašle.

Kolik by měl mít člověk opravdových kamarádů? Myslím si, že určité číslo neexistuje. Je to velmi individuální. Někdo jich má klidně dvacet, ale někomu postačí jen jeden.

Proč je důležité mít kamaráda? Podle mého názoru je kamarád důležitý v tom, že s ním můžu sdílet společné zájmy a chvíle, užívat si zábavu, poradit se o důležitých věcech nebo se svěřit, když mě něco trápí.

Může být kamarádství mezi klukem a holkou? Za mě určitě ano. Vždyť některé holky si dokonce rozumí víc s kluky než s holkami. Takže je to hodně individuální. Mají třeba podobné zájmy nebo stejný humor.

Funguje kamarádství na velkou dálku i s jazykovými rozdíly? V dnešní době určitě ano. Zejména proto, že lidé hodně komunikují i přes sociální sítě. Když nejsou ze stejné země, většinou spolu mluví anglicky. Dokonce mám i příklad v rodině. Moje starší sestřenice se takto kamarádí s klukem z Itálie. Spojil je společný zájem o zpěvačku. Už přes dva roky si píšou a sem tam si i zatelefonují. Když o podzimní prázdninách za ním přiletěla do Milána, bylo to pro něj super překvapení a měl velkou radost.

Může být kamarádství na celý život? Když se nad tím zamyslím a vzpomenu si na příklad mého taťky, tak vím, že ano. Taťka se se svým kamarádem zná už od malička. Jejich rodiče se také znali, měli chaty vedle sebe.  A tak ti dva spolu vyrůstali na chatě a trávili tam vždy celé prázdniny. Na střední a vysoké škole společně chodili na akce se spolužáky. Doteď jsou dobří kamarádi a vždy se rádi vidí.

Myslím, že odpovědi na všechny tyto otázky dokazují, že kamarádství je pro život velmi důležité a nezná hranic.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.