KKK best friends - Hana Kolaříková - (KNZ-K3)

4. prosince 2022, Hana Kolaříková

Byla zima a pršelo. Ale my jsme si to náramně užívaly, protože byl poslední den školy před Vánocemi. Šly jsme spolu směrem k nám domů. Dneska totiž Klárka bude spát u nás. Uděláme si pyžamovou párty, spoustu popcornu a budeme až do půlnoci koukat na Netflix. Už jsme se tááák těšily na Vánoce. Žádné domácí úkoly, žádné učení, jen čas a zábava. My už jsme si dárky daly. Já jsem jí dala velkou sadu na vyrábění a ona mi dala 20 párů náušnic. Já a Klárka jsme nejlepší kamarádky už několik let. Stejně přemýšlíme a máme společné zájmy. Například kreslení, zpívání a obě rády jezdíme na koních. Ve škole sedíme vedle sebe, ale nedávno do naší třídy přibyla nová dívka, která se jmenuje Katja. Je z Ukrajiny a je s ní sranda. Sedí v lavici za námi. Na Vánoce odjela zpátky na Ukrajinu, ale po Vánocích se zase vrátí do Česka. Vzaly jsme ji mezi nás a všechny jsme si k Vánocům vyrobily přáníčka s nápisem KKK jako Kája, Klárka a Katja. Za chvíli si s ní budeme volat a už se moc těšíme. Jsme u nás, děláme popcorn a čekáme, až zavolá. Už volá!

Katja byla naprosto nadšená, že se zase vidí s rodinou, a zároveň zděšená z historek, co od nich slyšela. Už byli v Česku dobrou chvíli, a tak už se naučila celkem dobře česky. Budou o Vánocích celá rodina spolu. Katja, její starší sestra, maminka, tatínek, babička i dědeček. Moc jí to přejeme, ona si to zaslouží. Doufám, že jí ta radost přetrvá.

Ale nepřetrvala. Je leden a do školy se vrátila naprosto zničená. V jednom kuse pláče a nikdo neví, co s ní je. Jen my. Celé Vánoce si náramně užila, ale dva dny poté musel její tatínek zpátky do boje. Zbytek prázdnin jim neodpovídal na zprávy a doteď nikdo z její rodiny neví, kde je. Zaslechla maminku, jak se baví s babičkou o tom, že jejich nedávné setkání bylo možná také poslední… Teď potřebuje podporu přátel víc než jindy. Její život jakoby se zasekl na jednom bodu a nedal se posunout dál. Ale naděje umírá poslední.

Už je to skoro šest měsíců snahy pomoct Katji. Člověk by řekl, že krásný červnový sluneční den před prázdninami už ani nemůže být hezčí. Omyl! Katja přiběhla do školy tak šťastná, že jsme ji ani nemohly poznat, a hned nám začala vyprávět, co se stalo. Volal jim její tatínek! Měla takovou radost jako nikdy. Když nám vyprávěla o tom, jak ztratil telefon, pak s ostatními vojáky zabloudili, a spoustě jiných historek. Byly jsme šťastné, že je šťastná, a že je její rodina zase v pořádku. Klárka, Katja, Kája - tři obyčejné holky - na které čeká neobyčejné letní dobrodružství…

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.