Každá kapka vody je důležitá - Karolína Macalíková (ŽV-K2)

23. května 2018, Karolína Macalíková

V pohádkách živá voda představuje kouzelnou vodu, která oživí mrtvé. Dnes je živá voda každá kapka pitné vody, která je nesmírně nutná pro život na zemi. V Africe to mají jinak, když se můžou napít čisté vody, tak je to pro ně ještě víc než pro nás třeba ten nejlepší, nejdražší mobil. Voda je nesmírně nutná nejen pro lidi, ale také pro zvířata či rostliny.

Teď vám popíšu takový náš den. Když vstaneme, tak první kroky vedou do koupelny, kde si opláchneme obličej vodou, potom vyčistíme zuby, zase vodou. Když si zajdeme na potřebu, spláchneme. Čím? No přece vodou. Až projdeme koupelnou, tak se jdeme převléknout a učesat. Sedneme si ke snídani a posnídáme. K Tomu máme buď čaj, nebo kakao, kávu anebo vodu. Někteří si i po snídani vyčistí zuby vodou nebo jenom si vypláchnou vodou pusu. Vrátíme se pokoje, vezmeme si aktovku a hurá do školy, ale pozor nezapomeňte vodu!, zavolá maminka. Jak přijdeme ze školy, tak si děláme úkoly a jdeme na kroužek nebo se učíme a k tomu pijeme opět vodu nebo nápoj z vody. Večer se osprchujeme nebo okoupeme a k tomu zase potřebujeme vodu. Po vyčištění zubů jdeme na kutě a to je konec našeho dne. No vidíte, kolikrát jsem použila slovo voda.

Teď vám řeknu, jak vypadá den většiny Afričanů. Vstanou hodně brzo a jdou pro vodu, která je vzdálená víc než 5 km. Kdyby alespoň byla čistá, ale je v ní bahno a je špinavá, no fuj. Když nějakou tu vodu přinesou domů, tak jdou od rána do večera pracovat. Třeba obdělávají malinké políčko, nebo pasou kozy. Jejich nejčastější jídlo jsou placky a rýže, kterých je málo. Skoro všichni chodí spát s prázdným žaludkem. Nebojte, někteří se to snaží řešit, jako společnost UNICEF, mna kterou také můžete přispět.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.