Mezigenerační srovnání dětství mýma očima - Natálie Gajdušková (GP-K3)

5. prosince 2021, Natálie Gajdušková

Moje babička bydlela spolu se svou matkou, sestrou a bratrem v poměrně malém bytě. Měli pouze dvě místnosti. Pro vodu si museli chodit na chodbu a na toaletu přes dvorek. V zimě jim voda zamrzala, takže se kohoutek na vodovodu musel před mrazy balit do utěrek. Babička měla a dodnes má ráda zvířátka, tudíž nebylo divu, že jí doma mazlíčci dělali společnost. Na trhu si koupila psa za 20 korun, ochočila si rorýse, ovšem její matka už z toho takovou radost neměla. Domácí práce měla babička rozděleny se svou sestrou napůl. Jeden týden uklízela babička a druhý její sestra. Když neposlechla nebo neudělala, co měla, dostala výprask.

Já bydlím v bytě čtyři plus jedna se svými rodiči, babičkou, sestrou a zvířátky. Doma zametám, sem tam vysaju a vytřu, utírám prach ve svém pokoji a uklízím po svých králíčcích. Někdy uklízím i za sestru. Společně děláme vánoční úklid v našem pokoji.

Babička do školy chodila šestkrát týdně. V lavici měla kalamář, inkoust a psala pomocí násady se špičkou. Učitelé byli přísnější a žákům kontrolovali krky a nehty. Tehdy ve třídách žádnou službu neměli, a když někdo vyrušoval, schytal to rákoskou přes prsty. O přestávkách chodila celá třída dokola a za chůze svačila. Na tělesnou výchovu museli mít všichni stejný cvičební úbor a jarmilky. Občas se žáci nechávali přeočkovat přímo ve třídě. Po dokončení základní školy chtěla rovnou nastoupit do práce a vydělávat peníze.

 Do školy chodím pět krát týdně. Před hodinou si nachystám potřebné věci na lavici a čekám na zvonění. Když někdo dělá něco, co nemá nebo narušuje hodinu, většinou dostane jenom napomenutí nebo poznámku, ovšemže některé incidenty se řeší jinými kázeňskými opatřeními. Ve třídě máme vždy stanovenou službu, která dbá na pořádek ve třídě a řádně smazanou tabuli. O přestávkách si většinou povídám se spolužáky, připravuji se na následující hodinu nebo svačím. Na tělesnou výchovu můžeme mít jakýkoliv cvičební úbor, sportovní boty a žáci s delšími vlasy je musí mít sepnuté. Po dokončení základní školy bych chtěla studovat dále.

Babička ve volném čase lítala po venku, v zimě bruslila na ledu, v létě chodila k řece, hrála volejbal se sousedy přes plot nebo se dívala na náboženská videa na sousedově plátně. Vždy si přála vyzkoušet jízdu na koni, jenže byla moc drahá, a tak se k tomu doteď nedostala. V neděli se chodilo do kostela, modlitby se museli učit nazpaměť. O prázdninách jezdila do ozdravovny.

Ve volném čase si čtu, hraju na klávesy či kreslím. Zkrátka dělám to, na co mám v danou chvíli chuť. V neděli se většinou učím nebo trošku uklízím. O prázdninách trávím čas s rodinou.

Každá doba má své pro a proti. Děti měly více povinností, ale také více volnosti, rodiče se o ně tak nebáli. V obchodě bylo zboží výrazně levnější, ale neměli takový výběr nejen potravin jako v době dnešní.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.