Můj děda František Vyhnák - Isabella Petrzik (GP-K2)

5. prosince 2021, Isabella Petrzik

Můj děda se narodil v Aši V roce 1949. Ve dvou letech se jeho rodiče rozešli a zůstal v péči otce. Starala se o něho celá rodina i s babičkou. Z Aše se přestěhovali do Bučovic, a byli asi rok a pak se přestěhovali do Vítkovic v Ostravě.

Otec si našel přítelkyni, vzali se a děda měl nevlastní maminku. Děda jsi s nevlastní maminkou moc nerozuměl a navíc čekala dítě, takže skončil v dětském domově (bylo mu 8). Byl v tom domově asi dva roky. Potom se vrátil domů a po dohodě s otcem se odstěhoval k nevlastní babičce do Vigantic. Tady prožil většinu svého dětství.

Děda jako dítě musel hodně pracovat, taky tím moc pomáhal babičce, která musela pracovat v JZD, i když byla důchodce. Měla důchod pouze 350 Kč. Dědovi se žilo velice těžce, děti se mu smáli v oblečení a obuvi, protože babička neměla peníze a nemohla mu nic koupit. Protože měl v polovině 9. třídy špatné známky, tak ho otec vzal do Ostravy, aby si je tam zlepšil.

Pro trvající problémy s nevlastní matkou, po ukončení základní školy šel děda do učení na Hornické učiliště, obor razíš rubač. Otec s tím nesouhlasil, děda si ale chtěl pro sebe zajistit stravu, byt a oblečení. V průběhu učení si zlepšil prospěch a přešel na náročnější strojírenský obor. V 19 letech po vyučení nastoupil na důl Stachanov v Hrušově jako horník, později pracoval jako zámečník.

Jako 20-letý začal jezdit na tábory a pořádal akce. Tehdy pochopil, že nebude moci celý život pracovat jako horník a přihlásil se na střední pedagogickou školu, kterou skončil po pěti letech maturitou. A nedlouho potom se přihlásil na Univerzitu Palackého v Olomouci na fakultu filozofie. Po fakultě šel na doktorandské studium, tvoje vzdělávání ukončil ve 43 letech. V té době přešel z dolůu na povrch a začal pracovat na personální oboru a odtud po nějakém čase přišel na ředitelství OKD jako referent výchovy a vzdělávání dělníků. Když byl v učení, tak si uvědomil, že se chce vzdělávat a že chce v životě něčeho dokázat.

Dědeček je podle mě moc silný a odvážný člověk, mám ho moc ráda.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.