https://www.traditionrolex.com/26
https://www.traditionrolex.com/26
Přátelství a kamarádství - Adam Čáp - (KNZ-K3) | Balónek

Přátelství a kamarádství - Adam Čáp - (KNZ-K3)

4. prosince 2022, Adam Čáp

Dříve než budu popisovat vlastní zkušenost s přáteli a kamarády, chtěl bych se zamyslet nad slovy přátelství a kamarádství. Napadá mě krásné přísloví: V nouzi poznáš přítele. Existuje mnoho vzorů přátelství jak mezi lidmi, tak i mezi lidmi a zvířaty. Tyto vzory také poukazují na přátelství jako na pouto trvalé a pevné a v mnoha případech se jeden obětuje pro druhého.

Přátelství a kamarádství se vytváří mezi dvěma lidmi každodenními vztahy a vzájemnou pomocí. Nedokážu si představit kamaráda, který mě odmítne, když ho o něco kdykoli požádám. Na druhou stranu považuji za přítele toho, který zná mé mnohé potřeby a problémy a pomůže mi, aniž bych ho o pomoc požádal. Moje osobní zkušenost je obojího typu. Tyto dvě zkušenosti jsem získal nedávno.

My si na gymnáziu zjišťujeme úkoly od svých spolužáků. Byl jsem nemocný a ptal jsem se jich, jestli mi nepošlou zadání úkolů. Odpověď od nich byla negativní. Věděl jsem už, že tito spolužáci nejsou mými kamarády. Naštěstí jsem měl v mobilu kontakt na jiného spolužáka, kterého jsem příliš neznal, dělal jsem s ním pouze prezentaci do jednoho předmětu. On mi odepsal kladně! Teď už vím, že se mohu na něj spolehnout, také se s ním kamarádím, je to opravdový přítel.

Přátelství lze jistě vytvářet i s lidmi z různých zemí, je to složité kvůli jazykové bariéře, ale existuje i neverbální komunikace. V současné třídě na gymnázium nemáme žádného cizince, zato na základní škole jsme měli jednu dívku, která byla z Vietnamu, ale mluvila celkem dobře česky, protože pocházela ze smíšeného manželství. Když jdu ráno do školy, občas ji potkávám na autobusové zastávce a vzpomínám si, že jsme byli docela dobří kamarádi. Kdo ví, jestli nějaký cizinec nastoupí do naší nové třídy? Doufám, že ano, je to vždy obohacení pro celý třídní kolektiv.

Přátelství jistě překračuje i hranice našeho života, čehož jsou důkazem naše vzpomínky na ty, kteří již nejsou mezi námi. Vzpomínáme na ně v dobrém a snažíme se napodobovat jejich způsob života.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.
https://www.traditionrolex.com/26