Babička - Tobiáš Cviček (GP-K2)

5. prosince 2021, Tobiáš Cviček

Babička, o které budu vyprávět, se jmenuje Marie a má 67 let. Narodila se v malé horské vesničce, která se jmenuje Morávka. Bydlela v dřevěném domku s rodiči, bratrem a sestrou. Její tatínek pracoval v lese. Maminka se starala o hospodářství. Měly krávy, slepice a prasátko. Na louce sušili seno a pěstovali zeleninu. Všechny děti musely pomáhat krmit slepice i krávy.

Na horách, kde babička žila, nebyl elektrický proud. Topilo se dřívím, svítilo se svíčkami a petrolejovými lampami. Její tatínek musel nasekat hodně dříví na topení, a když byly děti větší, musely také pomáhat. Na horách nebyl ani vodovod, vodu nosili v balících ze studny. Babička chodila do školy asi 2 km k zastávce, odkud jezdila 5 km autobusem. Babička vystudovala střední zdravotnickou školu a stala se sestřičkou. Nyní pracuje jako knihovnice v Dobré.

Mezi mým a babiččiným dětstvím je velký rozdíl. Babička ve svém domě neměla ani elektřinu ani vodovod. Když jim byla zima, měli to těžší, protože museli nasekat dříví a zatopit v kamnech. Když se potřebovali umýt nebo vyprat oblečení, tak si museli nanosit vodu ze studny a ohřát si ji. My máme vodovod i elektřinu, máme počítače, plno hraček a nemusíme se o nic starat.

Jezdíme na dovolené, do školy a ze školy nás vozí rodiče autem. Ale i my musíme doma pomáhat, uklízíme nádobí, dělám džus a někdy připravím něco k jídlu.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.