Cena přátelství - Natálie Kopecká - (KNZ-K4)

4. prosince 2022, Natálie Kopecká

Přátelství. Co vlastně znamená? Nebo jak by mělo vypadat? Pro každého asi trochu jinak, protože všichni lidé se od sebe něčím liší, tudíž některá i přátelství mohou být velmi neobvyklá a odlišná od těch ostatních.

Téměř kterékoliv dítě, klidně i dospělý člověk, si někdy představil nebo se zamyslel nad tím, jakého by si přál svého pravého přítele. Jestli by mu měl být až přehnaně podobný či naopak býti jeho protikladem, aby se mohli navzájem doplňovat. Také co se týče povahových vlastností, zda by se jeho přítel jevil jako přívětivý člověk se srdcem na správném místě, nebo jako sobecký a vulgární, který by ho jen nevědomky využíval. Představivost lidí je nekonečná a nikdy nevíme ani nevyčteme z nikoho, čemu dá v kamarádství opravdu přednost, jedině kdyby se nám s tím svěřil sám.

Já si pod slovem pravé přátelství/kamarádství vybavím jakési nepopsatelné pouto mezi dvěma či více lidmi, které sice nepřevyšuje potřeby lásky, ale nestojí zdaleka na stejné úrovní, například jako taková známost. Opravdový přítel by dle mého názoru nikdy neváhal nad pomocí tomu druhému, podat mu pomocnou ruku, hodit záchranné lano v nelehké situaci, když má tu příležitost. Hodně osob jsem dlouhou dobu nazývala mými kamarády, avšak v době, kdy mi nebylo nejlíp, vzala velká část z nich nohy na ramena a nechala mě v tom samotnou. Proto si myslím, že najít takové kamarádství, jež zvládne překonat všechny životní překážky je jako hledat jednu malinkou jehlu v kupce slámy. Skoro nemožné. Dnešní generace bere totiž ohled i na mnohé zbytečnosti, třeba na barvu pleti, národnost, psychická onemocnění, peníze dokonce i na vzhled a vizáž samotného člověka. A záleží na tom? Ne. Je to přece jedno, ať už nás nespojuje řeč, původ a cokoliv dalšího neznamená to, že by naše přátelství bylo méně hodnotné. Seznámit se s někým, kdo tyto drobnosti nebude řešit vážně jednoduché není a zda-li se domníváte, že právě vy máte ve svém životě někoho tak cenného, určitě neberte přátelství s ním na lehkou váhu, jelikož už možná nikoho podobného do budoucna nepotkáte.

Na závěr bych ráda podotkla to, že přestože nechodím po tomto světě příliš dlouho, setkala jsem se a měla tu možnost poznat přátelství jiných osob, u pár z nich jsem se pozastavila a říkala si, jak je vůbec možné, že se stále baví a rozumí si, anebo jsem nechápala celou podstatu toho konkrétního kamarádství, ale zamýšlím se nad tím znovu a znovu a napadá mě, že vlastně nemusela být chyba v jejich vztahu, nýbrž ve mně. Poněvadž pokud něco nevyhovuje nám, tak to jiným lidem vyhovovat může a na tom není nic špatného. Tím pádem bychom neměli hledat nebo hnát se za přátelstvím, které by pro nás bylo perfektní a bezchybné, možná nic takového ani neexistuje.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.