Dopis plný bolesti - Elen Navrátilová (GP-K4)

5. prosince 2021, Elen Navrátilová

Ahoj, já jsem Elen Navrátilová a je mi 15 let. Píšu vám o dětství svých prarodičů. První část je o mých prarodičích ze strany matky a druhá ze strany otce.

Děda z mamčiny strany se narodil na Slovensku do rodiny, v které měl čtyři sourozence (jednoho bratra a tři sestry). V té době byl komunismus, proto museli 1x do měsíce odevzdávat mléko a vajíčka (pokud měli krávu, slepice a podobně). Vzhledem k tomu, že byla vojna, tak na ní děda šel, ale sem do ČR. Poté, co ji vychodil, sloužil jako civilní ochrana v Ostravě. Komunisté se ho skrz křížové výslechy snažili několikrát přesvědčit, aby se k nim přidal, ale on se k nim nikdy nepřidá.

Babičku vychovávala její babička s dědou. Stejně jako děda musela odevzdávat státu vajíčka, mléko a jednou i tele. Babička neměla moc štěstí na možnosti vzdělávání, protože se bála přijímaček a neměla dost financí. Její děda se pro jejich dobro stal komunistou, aby ti komunisti nesledovali a podobně. Téměř každý čin v okolí komunistů měl nějaký špatný dopad, kdy to byl zákaz vstupu do kostela.

Babička z tátovy strany pocházela z rodiny, která byla proti komunistům, a měla bratra. Vzhledem k tomu, a žila ve městě, tak nemuseli státu odevzdávat vajíčka a podobně. Její rodina nebyla hlídaná komunisty, takže neměla žádné omezení.

Děda pochází z bohatší rodiny (také je to potomek Rudolfa Těsnohlídka). Má jednoho mladšího bratra a jednu starší sestru. Patřilo jim sanatorium v Brně, kterému Američané zničili střechu během osvobozování ČR. Spěchu opravili, ale poté do Brna naběhli komunisté a sanatorium jim vzali a zničily v něm kapli. Jelikož se komunisté Báry, tak ovlivnili jejich vzdělání. Jeho sestru, která byla premiantkou třídy, nepustili na školu, na kterou chtěla. Aby toho nebylo málo, tak omezili dědu v tom, že musel přestat učit na veterině a musel jít pracovat na obvod. A to omezení ohledně studia, a platila i na mého tátu s jeho bratrem.

Nakonec vám chci poděkovat za možnost zúčastnit se téhle soutěže. Dozvěděla jsem se více informací o své rodině. Přeji Vám příjemný zbytek života.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.