Generace prarodičů - Marie Horsáková (GP-K2)

5. prosince 2021, Marie Horsáková

Byl den 26. 6. 1941, kdy se narodila malá Stanislava. Díky svým rodičům Marii a Leovi Šveckovým se dostala na svět.

Rodina Šveckova bydlela na Hýlově. Stanislava byla třetí dcera, která přišla na svět. Uběhlo několik let, kdy Stanislava dostala svou aktovku.

Babička navštěvovala obecnou školu v Klimkovicích. Ve škole neměla ráda dějepis, měla špatné známky, proto pradědeček Leo se velmi zlobil. Do školy chodili od pondělí do soboty. Nastala zima, kdy byly časté vánice a velká zima. Často, když šli do školy, vzali si sáně a jeli z kopce dolů až do školy.

Školní sešity a psací potřeby vypadaly úplně jinak. Místo plnícího pera používali inkoust. Děti přišly ze školy a čekala je práce na poli nebo starání o dobytek. Chodili na pole sázet brambory, obilí a cukrovou řepu. Chovali zvířata, která chodili pást. Mezi ně patřili husy, krávy, prasata, ovce, kozy, slepice a kachny. Mezi ochránce patřil německý ovčák Trhan. Každý jim Trhana záviděl. Uměl dobře hlídat, ale taky si hrát.

Stanislava má 15 let. Někomu se povedlo dostat na střední školu a některým ne. Moje babička šla pracovat do papírnictví v Ostravě. Byl to malý obchůdek, kde byly sešity, inkousty atd. Babička získala spoustu zkušeností, které se jí hodily do života. I tak babička vzpomíná na kruté i pěkné vzpomínky se svojí mladší sestrou Aničkou.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.