Kamarádství - Anna Kuklová - (KNZ-K4)

4. prosince 2022, Anna Kuklová

Většina z nás si přeje mít alespoň jednoho kamaráda. Pro každého slovo kamarád nebo kamarádství znamená něco jiného. Jak je to u vás?

Když se zamyslíte nad pravou podstatou kamaráda, asi nikdy nenajdete jedno vysvětlení pro všechny. Jak už jsem zmiňovala přátelství je vždy pro každého jiné. Některým stačí mít kamaráda k tomu, aby s ním trávil čas čistě jen proto, jelikož ho nechtějí trávit sami. Pro jiné je to hlubší, hledají v kamarádství podporu, pochopení, jistotu. Vyhledávají tento typ z důvodu nejistoty, strachu, nepochopení. Ale pokud najdete nějakou skupinu nebo jedince, kteří ve vás vyvolávají pocit kamarádství, vydrží to věčně?

Už odmalička jsem nikdy neměla velký okruh přátel, ani jsem nebyla nijak oblíbená. Ve školce jsem byla součástí skupiny holek, o kterých jsem si myslela, že jsou kamarádky. Tehdy to pro mě znamenalo hraní si ve školce, na hřišti či obědvání u stejného stolu. Nepotřebovala jsem je k psychické podpoře. Kdo v tomto věku ano?

Do školy jsem začala chodit jinam než mí tehdejší kamarádi. To přivodilo, že po nějaké době jsme se přestali bavit. Začala jsem se bavit se spolužáky a už jsem měla sen o tom přátelství, které bývá ve filmech, navždy. A myslela si, že to stačí. Kdo si taky nepřeje mít kamaráda, který s ním bude napořád?

V koronavirové krizi se tyto vztahy změnily snad pro každého. Většina vztahů se vytratila nebo přesunula za počítačovou obrazovku. Já jsem už před covidem-19 neměla prakticky žádné kamarády a tato situace ještě vše prohloubila. Proseděli jsme celý rok doma a já jsem začala mít problémy vůbec jít na veřejnost. Časem se to samozřejmě zlepšilo, avšak do dnešní doby se to nevyřešilo úplně. Kamarádství jsem začala vnímat jinak. Proč se to stalo? Mohla jsem to nějak změnit?

Kamarádství má také jistý dopad na výběr středních či vysokých škol. Někteří si školu vybírají dle toho, kam jde jejich kamarád. Ne, co jim jde nebo je baví. Samozřejmě to neplatí pro všechny. Musíme si však narovinu říct, že existují tyto případy.

Dá se tomu předejít? Je kamarádství natolik silné, aby ovlivnilo lidské rozhodnutí a myšlení? Na to si už musíme přijít sami. Nebo ne?

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.