Kamarádství - Matěj Gembal - (KNZ-K4)

4. prosince 2022, Matěj Gembal

Kamarádství jsou důležitou součástí každého z nás. Mají v životě velmi důležité úkoly, a to včetně těch nejprostších, jako je například schopnost komunikovat. Ale může kamarádství někomu i uškodit?

Je pravda, že máme mnoho důvodů mít kamarády a někdo jich chce mít co nejvíce, aby se nenudil, ale občas to má i záporný efekt, jenž v té chvíli ani nevidíme. Můžeme být zaslepení zábavou, kterou prožíváme, nebo pocitem, který způsobují lidé kolem nás. Ale může se stát, že to není tak růžové, jak se zdá.

Lidé nejsou vždy milí díky vám, často to můžou způsobovat jiné věci, po kterých touží. Nejčastějším problémem jsou peníze. Jsou to nádherné papírky, ale někteří by obětovali mnoho jenom kvůli pocitu bohatství. Tento problém se většinou nevyskytne na začátku kamarádství, ale v průběhu, když si osoba uvědomí, že jeho kamarád je takzvaně ve vatě. Začne to obyčejným pozváním na oběd, koupením pití nebo podobných drobností, co pro kamaráda udělá skoro každý. Většinou už osoba chodí ven jenom z důvodu jídla, pozvání do kina nebo jiných záležitostí, a než se nadějete, desítky tisíc můžou být utraceny za osobu, která vám celý čas lže.

Dalším problémem můžou být sociální sítě. Někteří lidé žijí pouze pro ně. Po probuzení ve chvíli, kdy vypnou budík, otevřou sociální sítě a zkontrolují si, kolik jim přibylo sledujících, popřípadě kolika lidem se líbí jejich fotka. Tito lidé si sami neuvědomí nebo si nechtějí přiznat závislost na těchto sociálních sítích. Je proto nutné těmto lidem připomenout, jak moc je tento internetový svět falešný. Lidé vás ani neznají, ale přesto vás začnou sledovat. To je jako by někdo šel po ulici a jen tak s vámi začal konverzaci. Na sociálních sítích se mnoho lidí přetvařuje, snaží se zaujmout humorem zájmy a ostatními věcmi, jen abyste je začali sledovat nebo jim přivedli nové sledující. Můžou všechny tyto věci dělat i za záminkou manipulace.

Abych nebyl pouze skeptický a nedíval se na takzvané falešné kamarády, je tady také mnoho výhod, které jednoznačně stojí za nalezením těch pravých přátel. První a snad nejlepší důvod je opora. Když už se vám podaří utvořit kamarádský vztah, cítíte se komfortně a přirozeně bez přetvařování, vnucování nebo jiných nepřirozených věcí. Můžete se kdykoliv svěřit, celkově se cítíte lépe. Nikdy se nemusíme nudit a navíc v přítomnosti blízkých lidí se většina cítí lépe než samotní.

Mnoho lidí ani nechce být samo, proto se snaží mít co nejvíce přátel a prostě se bavit. Někteří by pro pravé přátele úplně všechno, ale prostě se jim nedaří najít někoho se stejným humorem a zájmy. Tito lidé mají hodně často deprese. Mnoho lidí v sobě strašně nic věcí dusí a myslí si, že všechno zvládnou a nikoho jiného nepotřebují. Tito lidé jsou většinou nevrlí a nepříjemní, přitom jediné, co by stačilo udělat, je se svěřit někomu, kdo to mu rozumí nebo kamarádovi.

Abych to shrnul. Kamarád je člověk, kterého by měl mít každý, ať už je to malé dítě, zloděj, manažer firmy nebo klidně i bezdomovec. Každý by měl mít totiž možnost se svěřit, smát a bavit. To pravé kamarádství není vždy lehké najít, většinou je to nedostatkové zboží, které všichni hledají. Když už ho ale najdete, je to nádherná věc, které si mnoho lidí neváží tak, jak by mělo. Například zahodí kamarádství kvůli práci nebo učení. Tito lidé si to občas ani neuvědomí a upřednostní kariéru před zábavou a pomalu se z těchto lidí stávají workoholici. Přesně proto se říká: Všeho moc škodí.

Ukončil bych tedy tuto práci myšlenkou: Važme si přátelství.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.