Kamarádství - Matěj Gezo - (KNZ-K4)

4. prosince 2022, Matěj Gezo

Každý člověk se určitě někdy během svého života zamýšlel, co je to vlastně kamarádství? Co vše toto označení obnáší? Kde můžeme kamarády najít? Já mám s kamarádstvím velmi bohaté zkušenosti, protože mi přes ruku prošlo tolik „kamarádů“, že už mě snad nikdo nemůže zaskočit. Nebo snad ano?

Jaké to je bavit se s někým, kdo je stejného pohlaví? V podání s dívčí verzí to nemůžu jakožto chlapec posoudit. Zamyslím se tedy nad chlapeckým přátelstvím. Kdo je ten správný kamarád? Jsem toho názoru, že pravé přátelé by si člověk neměl hledat na základní škole. V tomto období ještě nejsou děti vyspělé natolik, aby si dokázaly dělat opravdové přátele. Samozřejmě se najde kamarádský vztah, který vydrží několik let, ale jen v některých případech. Na škole se děti navzájem šikanují, pomlouvají, nejsou si vůbec věrní a jsou v mnoha případech pomstychtiví. Abych nepsal pořád jen negativa, jak je to s pozitivy? Každý dospívající kluk by měl mít někoho, s kým tráví volný čas a má se komu svěřit s nějakými problémy. Mít pár takových kamarádů není vůbec na škodu. Také mám různé přátele, ale už teď vím, že s nimi nechci být až do konce svého života.

Je ale možné bavit se s holkou a zároveň s ní nemít vztah? Mít holku v kamarádském vztahu je velmi vzácné, protože ve většině případů se jeden tomu druhému začne líbit, a pokud to nastane, přátelství se automaticky rozpadne. Jestli se tedy jedná jen o kamarádský vztah, dle mého názoru to je veliká výhoda.

Moje kamarádka umí pomoci, s čímkoli potřebuji, vyslyší mě, vidí, když se mi něco děje. To ale dokáže i kluk, co je tedy na této variantě lepšího? Z mé zkušenosti kamarádky ještě nikdy nikomu neřekly žádné tajemství, ať už malá nebo velká. Jaká jsou tedy negativa takového vztahu? S holkami si nezahraji moc míčových her a občas jsou náročné na pochopení.

Rád bych se ještě zaměřil i na opak přítele. Jak poznat takového člověka? Lidi si umí hodně dobře zasednout na ty, kteří mají dobré srdce. Daného člověka začnou například využívat pro své vlastní dobro, hodně se mstí a také se často začne objevovat šikana. Jak takového „nepřítele“ poznat? Je těžké ho ze začátku rozlišit. Na první pohled může totiž vypadat jako skvělý kamarád a až časem vyjde na povrch jeho skutečná povaha. Začne se například projevovat škodolibě, jeho chování se změní, nebude chtít pomoci, už to prostě nebude jako dřív.  Je tedy otázkou, co proti tomuto člověku dělat? Šikana se dá vyřešit s dospělou osobou - s mamkou, taťkou nebo některým učitelem. Pokud se v tom lepším případě o šikanu nejedná, řeknu dané osobě, že se mi jeho chování nelíbí. Když se nezlepší, nejlepší, co můžu udělat, je přestat se s ním bavit.

Jak už jsem zmínil výše, prošlo mi pod rukama plno kamarádů jak falešných, tak věrných, kteří mi s různými věcmi pomáhali, ba dokonce pomáhají dodnes. I přesto budu nadále přemýšlet, co to vlastně kamarádství je…

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.