O životě prarodiče v dřívějších dobách - Vendula Madurová (GP-K1)

5. prosince 2021, Vendula Madurová

Vyprávění o životě prarodiče v dřívějších dobách, srovnání života dříve a dnes

Mým úkolem bylo zjistit od svých prarodičů, jaký měli život dříve a jaký život je teď. Správně má mít každý čtyři prarodiče, ale ne vždy tomu tak je. Já už mám pouze dvě babičky a jednoho dědečka z tatínkovy strany, ten druhý zemřel, když jsem byla ještě hodně malá, takže si na něj pamatuji velmi málo, z vyprávění a fotek.

Rodiče mého tatínka jsou už v důchodu a její život nebyl lehký, prožili si toho hodně. Dědeček je Slovák, žil na vesnici se svými sourozenci, kde chovali zvířata a starali se o zemědělství, chodil tam i do školy. Dědeček je hodně pracovitý. Do České republiky přišel za prací, měl náročnou práci, byl totiž horníkem. Také babička od tatínka žila na venkově se svými sourozenci, kde se starali o pole, pomáhala své mamince s výchovou svých sourozenců. Babička od mamky je mladá babička, která ještě pracuje. Jako malá žila se svou sestrou a rodiči ve městě.

Všichni měli jedno společné, doba, ve které žili, nebyla tak uspěchaná, do školy chodili většinou pěšky, každý měl jistou práci a bydlení, na ulici bylo bezpečno a čisto. Nebyla obchodní centra. Lidé stáli dlouhé fronty na banány, toaletní papír nebo vložky. Vše bylo na příděl, ale přesto se lidi k sobě chovali lépe. Často se navštěvovali v rodinách, pomáhali si jeden druhému. V jednom domě žilo i více generací. Žili bez internetu a mobilu. Děti volný čas trávily venku a hrály různé hry (skákaly přes gumu, cvrkaly kuličky, lezly po stromech a průlezkách, bruslili na rybnících). Nevýhodou jejich doby bylo, že nemohli cestovat, kam chtěli, a studovat, co by chtěli.

Kdežto dnešní doba je velmi uspěchaná, nejistá. Mnozí lidé nemají čas na rodinu a své přátele. Běžný den trávíme většinu času v práci, ve škole a na osobní život nám už nezbývá tolik času. V dnešní době však můžeme cestovat, kam chceme, a studovat, co chceme. Mladí lidé jsou tak závislí na rodičích. Rodiče mohou využívat různé moderní technologie, které jim usnadní běžný život. Děti si mohou vybírat z množství kroužků, jezdit na tábory, ale většina tráví hodně času na počítači, mobilu, tabletu nebo u televize, a nemají tak dostatek pohybu. Dnešní děti mají vše, co řeknou, ale nemůžeme jim to vyčítat. Dnešní mládež nemá úctu ke starším lidem, jsou vulgární, nechtějí moc pomáhat svým rodičům tak, jak to bylo zvykem v dřívějších dobách. V době, ve které nyní žijeme je více násilí, drog, terorismu.

Přesto všechno si myslím, že prarodiče v dnešní době hrají velkou roli v našich životech, pomáhají svým dětem ve výchově vnoučat, jelikož mají více času a životních zkušeností.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.