Živá voda - Amálka Vaňková (ŽV-K2)

23. května 2018, Amálka Vaňková

Vítězná práce - ohodnocena odbornou komisí.

Živá voda je zázrakem celé přírody. Je také domovem podvodního sumce jménem Křidýlko, který zde žije se svou paní štikou. Je to velmi vzácný druh štiky sýrové a jmenuje se Hermelínka. Žijí spolu v malebném jezírku Živá voda. Není to ale ledajaké jezírko. Má totiž kouzelné účinky – dokáže zahojit každou ránu a uzdravit každou nemoc. Sumec Křidýlko a štika Hermelínka jsou strážci jezírka a dbají na to, aby se k živé vodě a k jezírku choval každý slušně a zbytečně živou vodou neplýtval.

Poslední dobou se ale děje něco zvláštního. Vždy, když je úplněk, slétnou z nebe zvláštní tvorové, kteří nejprve tancují na hladině jezírka. Na tom není nic divného, ale jakmile dotancují, naberou si spousty živé vody a odletí pryč. Voda v jezírku tak postupně mizí a Křidýlko s Hermelínkou si neví rady, jak tomu zabránit. A tak se pluli poradit za candátem Krkovičkou a okounem Buřtíkem. Dohodli se, že při dalším úplňku budou hlídat jezírko všichni čtyři.

Měsíček svítil jako zrcadlo a byl kulatý jako balón – úplněk byl tady. Křidýlko, Hermelínka, Krkovička a Buřtík byli připraveni. Čekali, ale divní tvorové nikde. Čekali tak dlouho, až všichni usnuli. Kromě Hermelínky. Najednou uslyšela Hermelínka divný zvuk – podívala se vlevo a nic, podívala se vpravo a nic, podívala se nahoru a už je viděla: „Křidýlko, Buřtíku, Krkovičko, už jsou tady,“ zavolala vyděšeně. Rychle vyplavali na hladinu jezírka, aby zjistili, co se tady děje. Když byli na hladině, zavolal Buřtík: „Podívejte, někdo se blíží přímo k nám!“ Proti nim se blížil temný stín, který se postupně rozjasňoval a přímo u nich začal zářit. „Já jsem anděl Pepa, nemusíte se nás bát, my vám neublížíme,“ řekl.

Sumec Křidýlko si začal s andělem Pepou povídat, aby zjistil, co tady dělají a proč odnášejí živou vodu z jezírka pryč. Anděl Pepa všem vysvětlil, že živá voda je vzácný dar a je pouze v jejich jezírku. Andílci se musí postarat o to, aby se živá voda dostala i jinde, kde potřebují její kouzelné účinky. „A nemůže se stát, že voda z jezírka úplně zmizí?“ Chtěl vědět sumec Křidýlko. Naštěstí jim anděl Pepa vysvětlil, že nemůže, protože je kouzelná a před dalším úplňkem se doplní přesně o to, co andílci odnesou.

Sumec Křidýlko, štika Hermelínka, okoun Buřtík a candát Krkovička si oddychli. Povedlo se jim rozluštit záhadu a přitom se dozvěděli, že živá voda pomáhá i jinde, nejen v okolí jejich kouzelného jezírka.

Tato prezentace používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte.